ХОНХ

Энэ мэдээг чамаас өмнө уншсан хүмүүс бий.
Шинэ нийтлэлүүдийг хүлээн авахын тулд бүртгүүлээрэй.
Имэйл
Нэр
Овог
Та Хонхыг хэрхэн уншихыг хүсч байна вэ?
Спам байхгүй

Мария Малахова
Дунд бүлгийн "Геометр хэлбэрийн хот руу аялах" хичээлийн хураангуй

Боловсролын интеграци бүс нутаг: "Танин мэдэхүйн хөгжил", "Ярианы хөгжил", , "Биеийн хөгжил".

Зорилтот: тухай санаагаа хөгжүүлэх геометрийн хэлбэрүүд.

Даалгаврууд:

2. Хариулах чадварыг хөгжүүлэх асуултууд: "Хэдэн ширхэг вэ?", "Аль нь?", "Аль газар?" ("Танин мэдэхүйн хөгжил").

3. Өнгийг ялгах, нэрлэх чадварыг бэхжүүлэх ( "Танин мэдэхүйн хөгжил").

4. Ялгах, нэрлэх чадварыг дадлагажуулах геометрийн дүрсүүд: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт ( "Танин мэдэхүйн хөгжил").

5. Харилцан яриа өрнүүлэх чадварыг хөгжүүлэх багш: сонс, ойлго асуулт асуув, тодорхой хариулах, удаан, саадгүй ярих ( "Ярианы хөгжил").

6. Анхаарал, сэтгэн бодох чадвар, оньсого тайлах чадварыг хөгжүүлэх ( "Танин мэдэхүйн хөгжил").

7. Математикийн сонирхлыг төлөвшүүлэх ( "Нийгэм, харилцааны хөгжил").

Арга, техник:

- практик: зураг оруулах

- харааны: үзэх, харуулах геометрийн хэлбэрүүд

- аман: оньсого, нөхцөл байдлын түүх

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Демо материал: зохион байгуулалт хотууд« Геометрийн хэлбэрүүд» ; геометрийн дүрсүүд: тойрог, гурвалжин, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт.

Тараах материал: банз (15х25 см)хүүхэд бүрийн хувьд өнгөт багц хүүхэд бүрт зориулсан геометрийн хэлбэрүүд.

Хамтарсан үйл ажиллагааны хэлбэр, арга

Хүүхдийн үйл ажиллагаа Хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр, арга

Боловсрол, судалгааны аялал "Ид шид, геометрийн хот» , асуудал шийдэх

Тоглоомын тоглоомын нөхцөл байдал

Харилцааны таамаглах оньсого, нөхцөл байдлын харилцан яриа, асуулт

Мотор биеийн тамирын минут

Барилга угсралтын тоглоом

Боловсролын үйл ажиллагааны логик

1 Багш нь бие биедээ халуун дулаан уур амьсгал өгөхийн тулд гар барьж, тойрог дээр зогсохыг санал болгож байна сайн төлөв байдал. Хүүхдүүд багшийн хүсэлтийг биелүүлж, удахгүй болох үйл ажиллагааны сонирхол бий болсон

2 Багш дэлхий дээрх ер бусын зүйлийн талаар ярьдаг хот« Геометрийн хэлбэрүүд» мөн өчигдөр энэ хотмуу шидтэн шившлэг хийдэг ч хэн ч шившлэгийг эвдэж чадахгүй. Багш явахыг санал болгож байна аялал, В хот« Геометрийн хэлбэрүүд» мөн түүний урмыг хугалах гэж оролдоно.Хүүхдүүд багшийн саналыг хүлээн авна.

3 Багш хаалга онгойлгохын тулд оньсого асууна хотууд:

“Би чамтай багаасаа танил байсан, энд байгаа өнцөг бүр нь зөв

Дөрвөн тал нь ижил урттай.

Би чамд өөрийгөө танилцуулж байгаадаа баяртай байна, гэхдээ миний нэр ..."

Надад булан байхгүй, би таваг шиг харагдаж байна,

Таваг ба таг, үүдний тавцан, дугуйн дээр"

"Миний оньсого богино байна : 3 тал, 3 булан. Би хэн бэ?" Хүүхдүүд таамаглаж байна оньсого:

(дөрвөлжин (дугуй) (гурвалжин)Амжилттай нөхцөл байдал зохион байгуулагдаж байна

4 Багш хүүхдүүдэд талархаж, хаалгыг онгойлгож, сонирхолтой зам руу анхаарлаа хандуулдаг геометрийн хэлбэрүүд өөр өнгөХүүхдүүд аль нь гэж хариулдаг геометрийн хэлбэрүүдмөн зам ямар өнгөтэй байна вэ? (тойрогуудаас)Таних, нэрлэх чадварыг нэгтгэсэн геометрийн дүрс(тойрог, өнгийг ялгах (улаан, шар, цэнхэр, ногоон)

7 Багш тоглоом санал болгож байна "Юу өөрчлөгдсөн бэ?"Үүнийг хийхийн тулд та тойргийг анхааралтай ажиглаж, ямар дарааллаар хэвтэж байгааг санах хэрэгтэй. Тэр таныг нүдээ аниад хоёр тойргийг солихыг урьж байна.Хүүхдүүд тойрог хаана байдгийг санаж, нүдээ ань.

Хүүхдүүд нүдээ нээж, юу өөрчлөгдсөн, ямар тойрог өөрчлөгдсөнийг хэлдэг.Объектуудын байршлыг санах, объектын шинэ байршлыг тодорхойлох чадвар бэхжсэн.

8 Багш хүүхдүүдийг даалгавраа гүйцэтгэсэнд нь магтаж, байшин руу явах замаар цааш алхахыг зөвлөж байна. геометрийн хэлбэрүүд. Муу шидтэн шившлэг хийсэн гэж багш мэдээлэв геометрийн дүрсүүд, одоо тэд юу гэж нэрлэгддэгийг мэдэхгүй байна. Хүүхдүүд хамт байшинд очдог геометрийн хэлбэрүүдУдахгүй болох үйл ажиллагааны сонирхлыг бий болгосон

9 Багш нэр өгч, сэтгэлийг нь тайлахад туслахыг санал болгодог Дүрсүүд Хүүхдүүд геометрийн дүрсийг нэрлэнэ, байшингийн цонхноос дүрсийг тодорхойлох, нэрлэх.Харьцуулах, дүн шинжилгээ хийх, дүгнэлт хийх чадварыг нэгтгэнэ.

10 Багшийн анхаарлыг тойрог, гурвалжинд татдаг бөгөөд тэд хоорондоо маргалдсан боловч эвлэрэх боломжгүй, учир нь тэд ид шидтэй байдаг. Багш бүжиглэхийг санал болгож байна “Бид хэрэлдэж, эвлэрлээ”Хүүхдүүд хөгжимд бүжиглэдэг “Бид хэрэлдэж, эвлэрлээ”Амжилттай нөхцөл байдал зохион байгуулагдаж байна

11 Багш ингэж хэлж байна геометрийн дүрст хотоор аялахдуусч байгаа бөгөөд оршин суугчид энэ талаар санал болгож байна хотуудТэд хэрэлдэхээ больсон бөгөөд тэд үргэлж сайхан ааштай байсан, найзуудтайгаа хуваалцаарай тоонуудын хөгжилтэй зургууд. Хүүхдүүд зургаа татдаг геометрийн хэлбэрүүд-ийн санаа геометрийн хэлбэрүүд

Эцсийн арга хэмжээ: хөгжилтэй зургуудыг харж байна.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Хичээлийн хураангуй "Геометрийн дүрсийн орон руу аялах"Баярын тойрог: Сайн уу алтан нар, Сайн уу хөх тэнгэр. Сайн уу Чөлөөт сэвшээ салхи, Сайн уу бяцхан царс мод. Өглөөний мэнд.

"Геометр хэлбэрийн ой руу аялал" дунд бүлгийн GCD-ийн хураангуйХөтөлбөрийн агуулга. 1. Хүүхдүүдийн геометрийн дүрсийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх (тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт); маягтыг нэрлэнэ үү.

"Геометр хэлбэрийн хот руу аялах" ахлах бүлгийн математикийн нээлттэй хичээлийн хураангуй.Зорилго: геометрийн дүрс, тэдгээрийн шинж чанарын талаархи мэдлэгийг системчлэх. Хөтөлбөрийн даалгавар: - геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;

Танин мэдэхүйн хөгжлийн дунд бүлгийн хичээлийн хураангуй "Тоглоом ба геометрийн дүрсүүдийн орон руу аялал"Дунд бүлгийн танин мэдэхүйн хөгжлийн талаархи GCD-ийн хураангуй (математикийн үзэл баримтлал). Бэлтгэсэн багш Дубровина Е.В. Сэдэв: Аялал.

МХХТ ашигласан GCD-ийн хураангуй

ахлах бүлэгт FEMP дагуу

"Геометр хэлбэрийн хот руу аялах"

Эмхэтгэсэн: Кочергина I.V.

Зорилтот: геометрийн дүрс, тэдгээрийн шинж чанаруудын талаархи урьд өмнө олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх.
Даалгаварууд:
боловсролын:

  • геометрийн хэлбэрийн онцлог шинж чанаруудын талаархи хүүхдийн ойлголтыг гүнзгийрүүлэх;
  • хүүхдүүдэд цаасан дээр жолоодохыг заах;
  • тоон тооцоолол хийх дасгал хийх;

хөгжиж буй:

  • харааны болон сонсголын ойлголт, төсөөлөл, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
  • багшийн зааврын дагуу ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;
  • нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;

боловсролын:

  • сурах эерэг сэдэл, математикийн сонирхлыг төлөвшүүлэх;
  • бие биедээ найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Демо материал:танилцуулга, масштаб, геометрийн мод, байшинг дүрсэлсэн картууд.

Тараах материал:геометрийн хэлбэрийн багц; даалгавар бүхий ажлын хуудас: "геометрийн мод", "геометрийн байшин", "геометрийн дүүжин"; хоосон цонхтой байшинг дүрсэлсэн картууд.

би. Зохион байгуулах цаг.
- Өргөн хүрээний тойрогт би харж байна,
Миний найзууд бүгд боссон.
Бид яг одоо явна: нэг, хоёр, гурав.
Одоо зүүн тийшээ явцгаая: нэг, хоёр, гурав.
Тойргийн төвд цугларцгаая: нэг, хоёр, гурав.
Тэгээд бид бүгд байрандаа буцаж ирнэ: нэг, хоёр, гурав.
Инээцгээе, нүд ирмээрэй,
Бид суралцаж эхэлнэ.
Гэнэтийн мөч "Захидал"

Залуус аа, манай бүлэгт захидал ирлээ. Энэ захидалд юу байгааг мэдмээр байна уу?
- Дугтуйг нээцгээе. Геометрийн дүрст улсын оршин суугч Geometric бидэнд захидал илгээсэн. Тэр биднийг өөртэй нь уулзахыг урьж байна.

Би. Гол хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, бид урилгыг хүлээж авах уу? Тэгвэл өнөөдөр бид геометрийн дүрст хотоор аялах гэж байна. Яагаад ингэж нэрлэдэг гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд. Энэ хотод геометрийн дүрсүүд амьдардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Зөв. IN геометрийн хоттоонууд хаа сайгүй байдаг. Та оньсого тааж энэ хотод ямар геометрийн хэлбэрүүд амьдардаг болохыг олж мэдэх болно.

1. Би бол хаана ч хамаагүй,
Үргэлж маш гөлгөр
Миний бүх өнцөг тэнцүү байна
Мөн дөрвөн тал.
Кубик бол миний хайртай ах,
Учир нь би... (дөрвөлжин).

2. Надад булан байхгүй
Тэгээд би таваг шиг харагдаж байна
Таваг болон таган дээр,
Бөгж дээр, дугуй дээр.
Би хэн бэ найзуудаа?
Хариулт: тойрог

3. Зургийг хар
Мөн цомогт зур
Гурван булан. Гурван тал
Бие биетэйгээ холбогд.
Үр дүн нь дөрвөлжин биш байсан,
Мөн үзэсгэлэнтэй ... (гурвалжин)

4. Тэр өндөг шиг харагдаж байна
Эсвэл нүүрэн дээрээ.
Энэ бол тойрог -
Маш хачирхалтай дүр төрх:
Тойрог хавтгайрсан.
Энэ нь гэнэт гарч ирэв ... (зууван).

5. Бид талбайг сунгасан
Тэгээд нэг харцаар танилцуулсан,
Тэр хэнтэй адилхан байсан бэ?
Эсвэл маш төстэй зүйл үү?
Тоосго биш, гурвалжин биш -
Дөрвөлжин болсон... (тэгш өнцөгт)
Сурган хүмүүжүүлэгч. Та оньсого тааварыг зөв таасан тул бид аялалд гарлаа.

Хоёулаа эргэн тойрныхоо гарыг нэгтгэцгээе

Нүдээ аниад "AH" гэж хэлье, тэгвэл бид зочин болно."

Би чамайг ширээн дээр суухыг санал болгож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Ингээд бид хот руу ойртлоо. Залуус аа, хаалга ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай. Тэдний ер бусын зүйл юу вэ? (слайд)

"Нэр ба тоо" дасгал

Хүүхдүүд. Тэдгээр нь геометрийн дүрсээр хийгдсэн байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бүх тоонуудыг нэрлэж, тоолж чаддаг хүн л эдгээр хаалгаар дамжин хот руу орох боломжтой.

– Хаалган дээр хэдэн тойрог дүрслэгдсэнийг тоолоорой? (4)

-Хэдэн гурвалжин вэ? (5)

-Хэдэн квадрат вэ? (2)

-Хэдэн тэгш өнцөгт вэ? (3)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн хийлээ! Та даалгавраа гүйцэтгэсэн. Бид хот руу явж болно.

- Залуус аа, хар даа, биднийг энэ хотын оршин суугч Геометр угтаж байна. (слайд)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Геометрийн мэргэжилтэн биднийг геометрийн дүрсийг хэр сайн мэддэгийг шалгахыг хүсч байна уу? Эхний даалгаврыг сонс.

"Ялгааг олох" дасгал

– Geometric-д өөртэй нь тун төстэй найз бий. Бяцхан эрчүүдийг хараад тэд ямар төстэй, юугаараа ялгаатай болохыг надад хэлээч? (слайд)

Хүүхдүүд. Эдгээр бяцхан эрчүүд геометрийн хэлбэрээс бүрддэг гэдгээрээ ижил төстэй юм.

Ялгаа: зүүн талд байгаа хүн хөх дөрвөлжин биетэй, баруун талд байгаа хүн ногоон дөрвөлжин биетэй; зүүн талд байгаа хүн дөрвөлжин товчлууртай, баруун талд байгаа хүн дугуй товчлууртай; зүүн талын хүн гурвалжин хөлтэй, баруун талд байгаа хүн тэгш өнцөгт хөлтэй; В өөр өөр талуудмалгай гурвалжин эргэлддэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн байна залуусаа. Та бүх зүйлийг зөв нэрлэсэн бөгөөд бид цаашаа явна.

"Геометрийн мод" дасгал

Сурган хүмүүжүүлэгч. Дүрсүүдийн хотод мод хүртэл геометрийн хэлбэртэй байдаг. Энд модны зурагтай картууд байна.
– Дугуй хэлбэртэй (зууван, гурвалжин, тэгш өнцөгт, дөрвөлжин) титэмтэй модыг үзүүл.

– Зураг дээр хэдэн мод байгааг тоолъё? Бид дарааллаар нь тоолох болно. (Таван мод).
– Аль мод дугуй титэмтэй вэ? (зууван, гурвалжин, тэгш өнцөгт, дөрвөлжин)?

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн байна залуусаа! Та даалгавраа гүйцэтгэсэн. Залуус аа, одоо Geometric биднийг бага зэрэг амрахыг урьж байна. Ширээнүүдийг орхиж, тойрог дээр зогс.

Биеийн тамирын минут.

Энэ тойрогт хэдэн оноо байгаа вэ?
Олон удаа гараа өргөцгөөе.
Хэр их саваа байгаа бол?
Бид хөлийнхөө үзүүр дээр тийм их зогсох болно.
Хэдэн ногоон гацуур мод байна вэ?
Бид маш олон гулзайлт хийх болно.
Энд бид хэдэн тойрогтой вэ?
Бид маш олон үсрэлт хийх болно.
(Ширээн дээр суу) (слайд)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бид жаахан амарсан, одооЧи бид хоёр Геометрическая гудамж руу явна. Энэ гудамжинд байгаа байшингуудыг авч үзье.

"Геометрийн байшин" дасгал

– Байшингийн дугаарыг дээд талд нь зааж өгсөн. Гурвалжин, дөрвөлжин, тойрог, зууван ямар байшингийн дугаарт амьдардаг вэ?
– Аль байшин нь хамгийн өндөр (хамгийн нам) вэ?
– Аль байшин нь хамгийн өргөн (хамгийн нарийн) вэ?
– Хамгийн урт (хамгийн богино) зам аль байшин руу хөтөлдөг вэ?

-Сайн байна, та маш сайн ажилласан.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Геометрийн дүрст хотод ид шидийн савлуур байдаг. Геометрийн дүрс нь савлуур дээр унадаг.

"Геометрийн савлуур" дасгал

- Савлуурын баруун (зүүн) тал нь картын хаана байгааг санацгаая?

– Савлуурын зүүн талд хоёр улаан дөрвөлжин тавиад унах.

– Мөн баруун талд гурван цэнхэр дөрвөлжин тарь.

– Аль квадратууд илүү (бага) байна вэ?

– Та аль квадратыг илүү хүнд гэж бодож байна вэ? Яагаад?

– Улаан, ногоон квадратуудын тоог тэнцүү болгохын тулд юу хийх вэ?

Хүүхдүүд. Нэг улаан дөрвөлжин нэмэх эсвэл нэг ногоон квадратыг хас.

Геометрч бол маш хөгжилтэй хүн бөгөөд биднийг бага зэрэг тайвширч, хуруугаа сунгахыг урьж байна.

Хурууны гимнастик "Хөгжилтэй бяцхан хүн"
Би хөгжилтэй хүн
Би алхаж, дуулдаг.
Би хөгжилтэй хүн
Би тоглох үнэхээр дуртай.
Хоёр гарны долоовор ба дунд хуруу нь ширээний дагуу "алхдаг".
Би алгаа хүчтэй үрнэ,
Тэд алгаа үрнэ.
Би хуруу бүрийг мушгина
Би түүнд сайн уу гэж хэлье
Тэгээд би татаж эхэлнэ.
Тэд хуруу бүрийг суурь дээр нь таглаж, эргэлтийн хөдөлгөөнөөр хумсны залгиур руу дээшилдэг.
Би дараа гараа угаана
Тэд алгаа үрнэ.
Би хуруугаа нийлүүлнэ,
Би тэднийг түгжих болно
Тэгээд би дулаан байлгах болно.
Хуруугаа түгжээнд оруулаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо бид барилгын гудамж руу явж байна.

"Байшинг геометрийн дүрсээр дүүргэ" дасгал

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, тэд үүнийг геометрийн хотод барьсан шинэ байшин, өөр өөр дүрүүд амьдрах болно. Тэднийг суурьшихад нь тусалцгаая. Би та нарт энэ тоо хаана байгааг хэлж өгье, та нар тэднийг орон сууцанд оруулна.

– Квадратыг баруун дээд буланд байрлуулна.
- Байшингийн голд дугуйл.
– Зүүн доод буланд гурвалжин.
– Зүүн дээд буланд зууван.
– Баруун доод буланд тэгш өнцөгт.

– Хэчнээн хоосон орон сууц үлдсэн бэ?

- Сайн байна уу залуусаа, бид ч гэсэн энэ даалгаврыг даван туулсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бидний хотыг тойрон аялал

геометрийн дүрсүүд төгсдөг. Геометрийн хэлснээр

Танд Баяртай! Тэр танд таалагдсан гэж найдаж байна. Бид бүх даалгавраа дуусгасан бөгөөд буцаж ирэх цаг боллоо цэцэрлэг.

"Бид хөлөө дарна, бид алгаа ташина."

Өөрсдийгөө эргүүлье,

Нүдээ аниад “AH” гэж хэлээд цэцэрлэгтээ орцгооё.”

Би. Тусгал.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Манай аялал таалагдсан уу? Бид хаана байсан бэ?

- Ямар даалгавар танд сонирхолтой санагдсан бэ?

-Аль нь хэцүү вэ?

– Та ямар даалгавраа илүү хурдан гүйцэтгэсэн бэ?

– Өнөөдөр бид бүх зүйл математик, геометрийн дүрстэй холбоотой ер бусын хотод зочиллоо. Та нар бүгд чадах чинээгээрээ хичээж, анхааралтай сонсож, бүх даалгавраа биелүүлсэн.

- Талархаж байна залуусаа. Тэгээд одоо явж амарч болно.


“Талбай ба хэмжээ” илтгэлийн 121-р зураг"Эзлэхүүн" сэдвээр геометрийн хичээлд зориулсан

Хэмжээ: 960 x 720 пиксел, формат: jpg. Геометрийн хичээлд зориулсан үнэгүй зургийг татаж авах бол зураг дээр хулганы баруун товчийг дараад "Зургийг өөр байдлаар хадгалах..." дээр дарна уу. Хичээл дээрх зургуудыг харуулахын тулд та "Талбай ба хэмжээ.ppt" илтгэлийг бүхэлд нь зип архивт байгаа бүх зургийн хамт үнэгүй татаж авах боломжтой. Архивын хэмжээ 1687 KB.

Үзүүлэн татаж авах

Эзлэхүүн

"Олон өнцөгтүүд" - Солонинкина Т.В. "Олон өнцөгт" сэдвээр бие даан суралцах материал Тоглоомын даалгавар. Агуулга. Полилингийн холбоос ба оройг нэрлэнэ үү. Олон өнцөгт. Зураг дээр энгийн тасархай зураас байна уу? Дөрвөлжин (дөрвөлжин). Энгийн тасархай шугаманд хаагдсан холбоосын хамгийн бага тоо хэд вэ? Эмхэтгэсэн

“Талбайн тухай ойлголт” - Хөгжил, Сэдэв: “Тойрог” No4. (1 цаг). Туршилтанд оруулах даалгаврын ойролцоо жагсаалтыг оюутнуудад урьдчилан мэдэгдэнэ. Хүмүүжил. Сургалт, гурвалсан дидактик зорилтуудыг хэрэгжүүлэх: янз бүрийн түвшний сургалтыг ашиглах замаар. Олон талт зан чанарыг төлөвшүүлэх, хүмүүжүүлэх. Сэдэв: “Вектор” No5 (1 цаг).

"Параллелограмм" - Параллелограммын диагональуудыг огтлолцох цэгээр хагасаар хуваана. Хэрэв дөрвөн өнцөгт нь эсрэг талуудтай хос хосоороо тэнцүү бол дөрвөн өнцөгт нь параллелограмм болно. Параллелограммын эсрэг талууд ба эсрэг өнцөг нь тэнцүү байна. Дөрвөн өнцөгтийн хоёр тал тэнцүү ба параллель байвал. Параллелограмм гэж юу вэ?

"Тэгш өнцөгтийн талбайн 2-р анги" - Бид бол агуу оюутнууд! Математик 2-р анги Нээлтийн хичээл Тэгш өнцөгтийн талбай. Томъёо. ?. Бид нөхөрсөг! Бид анхааралтай байна! Хувьсагчтай илэрхийллүүд. R -? L. Гурвалжингийн сегмент олон өнцөгт тэгш өнцөгт дөрвөлжин дөрвөлжин. б. 8: a P = (a + b) · 2 4 – x c: 3 P = a + b + a + b P = a · 2 + b · 2 14 + y.

"Зөгийн сархинаг" - Мэдээлэл олсон. Зөгийн үүр нь ердийн зургаан өнцөгтөөр бүрхэгдсэн тэгш өнцөгт юм. Бидэнд: Зохиогч: Андрей Шедиков, 9-р анги, Солерудниковская гимнази хотын боловсролын байгууллага. Бид тайлан бэлтгэсэн. Ажлын үе шатууд: Евклид өөрөө миний зөгийн сархинагны геометрийг сурснаар суралцаж чадна." Бид дүгнэлт хийсэн. Зөгий яагаад зургаан өнцөгтийг сонгосон бэ?

"Полигон талбай" - Танд байшинг будах даалгавар өгсөн! 5. 4. Асуудал! ? 8. A. Нэгж талбайд будгийн зарцуулалт? 2. 1. 3. 7.

Энэ сэдвээр нийт 35 илтгэл тавигдсан

Анги

бага ангийн хөгжлийн талаар

математикийн ойлголтууд.

Сэдэв:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Кунчун

Аяна Анатольевна.

Даалгаварууд:

  • Логик даалгавруудыг гүйцэтгэх замаар боловсролын үйл ажиллагаанд сонирхлыг төлөвшүүлэх;
  • Тодорхой геометрийн дүрс бүхий тэмдэг, тэмдгийг харьцуулж сурах;
  • Геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх;
  • Логик, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх;
  • Бүтээлч даалгавар гүйцэтгэх замаар төсөөлөх.

Урьдчилсан ажил: Диенеш блок ашиглан логик сэтгэлгээний даалгавруудыг гүйцэтгэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил: геометрийн дүрс, онцлог, блок, өнгө, хэлбэр, зузаан, хэмжээ.

Тоног төхөөрөмж: үзүүлэх - самбар дээр байрлах тэмдэг, тэмдэг бүхий картууд, тараах - Диенеш блокууд, кодлогдсон геометрийн дүрс бүхий картууд.

Хичээлийн явц:

  1. Зохион байгуулалтын мөч: "Галт тэрэг" тоглоом.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Өнөөдөр бид геометрийн дүрс бүхий хотоор аялах болно, гэхдээ эхлээд тэдгээрийн хэлбэрийг санацгаая. Манай бүлгийн аль объектууд тэгш өнцөгт (дөрвөлжин, дугуй, гурвалжин) хэлбэртэй болохыг хараарай?

Хүүхдүүд хараад хариулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна, та маш ажиглагч юм. Бид замд гарах цаг болж, том, тохилог автобусанд суугаад, орж ирээд суудлаа эзэлнэ. Бидний эхний зогсоол бол Тэмдэгт дүүрэг. Таны бодлоор энэ хэсэгт хэдэн гудамж байдаг вэ?

Хүүхдүүд: - Дөрөв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Яагаад зөвхөн дөрвөн гудамж гэж?

Хүүхдүүд: - Геометрийн дүрс нь дөрвөн шинж чанартай байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тэмдэглэгээний хэсгийн анхны гудамжийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: - Өнгөт гудамж.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хэрэв бид геометрийн дүрсээ өнгөөр ​​нь байрлуулбал хэдэн бүлэгтэй болох вэ?

Хүүхдүүд: - Гурав.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Яагаад гуравхан?

Хүүхдүүд: - Манай дүрсүүд цэнхэр, шар, улаан гэсэн гурван өнгөтэй байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Энэ тэмдгийн загварыг ширээн дээрээ тавь.

Хүүхдүүд өөр өөр өнгийн гурван дүрсийг гаргадаг. Дараа нь хийгддэг ижил төстэй ажилбүх шинж чанарын дагуу - хэлбэр, хэмжээ, зузаан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна, та маш сайн ажилласан, гэхдээ бид маш удаан жолоодсон тул түр зогсоод, босоод бага зэрэг дулааццгаая.

Биеийн дасгал хийж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Миний гарт гурван өнгийн карт байна. Өнгө бүр тодорхой үйлдлийг кодлодог: хөх - үсрэлт, улаан - алга ташилт, шар - марш. Одоо та нарын хэн нь хамгийн анхааралтай, ухаалаг болохыг харцгаая.

Багш картуудыг харуулж, хүүхдүүд хөдөлгөөн хийдэг. Хурд хурдасч магадгүй. Хүүхдүүд ширээн дээр сууна. Гунигтай Dunno орж ирлээ.

Мэдэхгүй: - Залуус аа, тантай уулзсандаа үнэхээр сайхан байна. Знайка намайг зочлохыг урьсан боловч тэр амьдардаг гудамжаа нэрлээгүй, гэхдээ тэр надад эдгээр картуудыг өгсөн, нэр нь шифрлэгдсэн байдаг. Знайка хаана амьдардагийг олж мэдэхэд надад туслаач.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хүүхдүүд ээ, Дунно-д тусалцгаая?

Хүүхдүүд: - Тийм ээ, бид туслах болно.

Мэдэхгүй ээ, геометрийн дүрс буюу дөрвөлжин дүрсийг тэмдэг-тэмдэглэл ашиглан кодлосон картуудыг тараа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Картуудаа анхааралтай ажиглаад бүх шалгуурт тохирсон блокыг олоорой

Хүүхдүүд карт дээрээс геометрийн дүрсийг олдог. Хүн бүр өөр өөр дүрстэй (зузаан, нимгэн, өөр өөр өнгөтэй, том, жижиг), гэхдээ бүгд дөрвөлжин хэлбэртэй байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Бие биенээ шалгана уу - хөрш чинь даалгавраа зөв давсан уу? Одоо зургуудаа аваад анхааралтай ажигла. Тэд бүгд адилхан уу?

Хүүхдүүд: - Үгүй ээ, тэд өөр.

Мэдэхгүй: - Тэгэхээр Знайка ямар гудамжинд амьдардаг вэ, би хаашаа явах ёстой вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Мэдэхгүй, битгий яараарай, одоо залуус зөв хариултыг олох болно. Таны гарт байгаа бүх блокууд өөр өөр боловч надад зарим талаараа төстэй юм шиг санагдаж байна

Тэдэнд ямар нийтлэг шинж байдаг вэ?

Хүүхдүүд: - Ерөнхий хэлбэр, эдгээр бүх дүрс нь дөрвөлжин хэлбэртэй байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Магадгүй хэн нэгэн Знайкагийн амьдардаг гудамжны нэрийг аль хэдийн таасан байх?

Хүүхдүүд: - Квадратовын гудамж.

Мэдэхгүй: - Баярлалаа, би эцэст нь Знайка руу очиж Квадратовын гудамжийг хайж гүйх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Баяртай, мэдэхгүй! Нүдээ аниад гудамжаа геометрийн дүрс бүхий хотод төсөөлөхийг хичээ.

Хүүхдүүд 10-15 секундын турш нүдээ анидаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Та гудамжинд юу харсан бэ? (хүүхдүүд хариулдаг) хайрцагтай блокуудыг авч, тус бүрийг өөрийн гудамжаар барихыг хичээ. Энэ нь бүхэл бүтэн хот болж хувирдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Чамд юу байгааг харцгаая. Ямар сайхан хот вэ! Маш олон гудамж, байшин, зам, машин! Бүх зүйл маш тод, өнгөлөг! Хамгийн гол нь та нар хамтдаа энэ хотыг бүтээсэн бөгөөд энэ нь ...

Хүүхдүүд: - Геометрийн дүрсүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Манай хичээл дээр юу хийх нь танд хамгийн их таалагдсан бэ? (хүүхдүүд хариулдаг). Та өнөөдөр бүх даалгавраа алдаагүй гүйцэтгэсэн. Сайн хийлээ!


Математикийн ойлголтыг хөгжүүлэх хичээл

бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд

Сэдэв: "Геометр хэлбэрийн хот руу аялах"

Хөтөлбөрийн агуулга:

Геометрийн дүрс - бөмбөгний санааг тодруулж, нэгтгэх. Хүрээлэн буй орчиноос тойрог, бөмбөлөг хэлбэртэй зүйлийг олох чадварыг дадлагажуулах.

Хичээлийн материал:

Үзүүлэн - фланелграф, дөрвөлжин ба дугуй дугуйтай тусад нь бэхэлсэн геометрийн дүрсээр хийсэн галт тэрэгний загвар; зүйлсийн багц янз бүрийн хэлбэрүүд; сүүдрийн театрт суурилуулах - чийдэн, дэлгэц; том хавтгай дүрсүүд - тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин гэх мэт, том эзэлхүүнтэй дүрсүүд - бөмбөг, шоо.

Тараах материал - "Шидэт уут" дүрс бүхий багц - тойрог, бөмбөг, дөрвөлжин, шоо) 2-3 хүүхдэд зориулсан нэг уут; хоёр өнгийн хуванцар - нэг хүүхдэд нэг өнгө.

Арга зүйн техник:хөгжилтэй, харааны, практик.

Хичээлийн явц:

Танилцуулга хэсэг.

Залуус аа, өнөөдөр бид аялах болно! Тэгээд бид геометрийн дүрст хот руу явах болно. Та юугаар аялж чадах вэ? Чи бид хоёр галт тэргээр явна.

Хараач, энэ бол та бид хоёрын суух галт тэрэг (дөрвөлжин дугуйтай галт тэрэгний загварыг фланелграф дээр харуулсан). Бид аль хэдийн явж чадна гэж бодож байна уу? Яагаад үгүй ​​гэж? (Галт тэрэг дөрвөлжин дугуйтай учраас явахгүй, гэхдээ дугуй байх ёстой) Галт тэрэг яагаад дөрвөлжин дугуйгаар явж болохгүй гэж? (дөрвөлжин өнхрөхгүй, харин тойрог эргэлддэг).

Үүнийг шалгаж үзье. (Багш хүүхдүүдийн нэг нь ширээн дээр дөрвөлжин, тойрог өнхрүүлэхийг санал болгодог).

Яагаад дөрвөлжин өнхрөхгүй байна вэ? (Дөрвөлжин өнцөг болон хажуу талуудтай бөгөөд тэдгээр нь өнхрөхөөс сэргийлдэг)

Яагаад тойрог эргэлдэж байна вэ? (Тойрог нь булан, талгүй) Шаардлагатай дугуйнуудаа галт тэргэндээ тавиад геометрийн дүрст хот руу явцгаая. Яв!

(Хөдөлгөөнт галт тэрэгний чимээнээр хүүхдүүд геометрийн дүрс, барилгын материалаар хийсэн байшингийн загвараар чимэглэсэн хөгжмийн өрөөнд очдог. Байшин бүрийн ойролцоо хүүхдүүдийг даалгавар хүлээж байна).

Гол хэсэг.

За, бид геометрийн дүрсүүдийн хотод ирлээ. Хараач, ямар үзэсгэлэнтэй хот вэ! Байшин бүрт нэг хүн амьдардаг. Таныг сонирхож байхын тулд геометрийн хэлбэрүүд танд зориулж янз бүрийн тоглоомуудыг санал болгов. Та тоглохыг хүсч байна уу?

Тоглоом 1. "Шидэт уут"

Багш хүүхдүүдэд янз бүрийн объектуудыг, жишээлбэл, бөмбөг, таваг, ном, шоо зэргийг үзүүлж, хэлбэр дүрсээ нэрлэхийг хүснэ. Насанд хүрэгчдийн тусламжтайгаар хүүхдүүдийг нэрлэнэ: тойрог, бөмбөг, шоо, тэгш өнцөгт. Дараа нь багш хүүхдүүдийг жижиг дэд бүлгүүдэд хувааж, "шидэт уут" тараана. Хүүхдүүд ээлжлэн цүнх рүү харалгүй, гараараа дүрсний хэлбэрийг тодорхойлохыг хичээж, дараа нь өөрсдийнхөө зөв гэдгийг батлахын тулд гаргаж аваад, хүн бүрт үзүүлж, уутанд хийнэ.

Тоглоомын төгсгөлд багш цүнхийг онгойлгохыг санал болгож, тойрог, бөмбөгийг ширээн дээр тавиад хүүхдүүдийг харьцуулахыг урьж байна.

Тэдэнд нийтлэг зүйл юу вэ, тэд юугаараа ялгаатай вэ?

Нэгдүгээрт, хүүхдүүд ялгааны шинж тэмдгийг тогтоодог: тойрог нь хавтгай, бөмбөг нь гурван хэмжээст юм. Тойрог "хавтгайлж", далдуу модны хооронд нууж болох боловч бөмбөгийг "хавтгайлж" болохгүй - энэ нь гурван хэмжээст (орон зайн) дүрс юм. Эдгээр тоонуудын нийтлэг зүйл бол хоёулаа тоо юм дугуй хэлбэртэй, булангүй, өнхрөх боломжтой.

Тоглоом 2. "Ол, хэл"

Залуус аа, геометрийн дүрсүүд нуугдаж тоглох дуртай. Гэхдээ тойрог, бөмбөг нь бидний эргэн тойрон дахь объектуудын дунд маш сайн нуугдсан байдаг тул бусад геометрийн дүрсүүд тэднийг олж чадахгүй. Тэдэнд тусалцгаая.

(Хүүхдүүд хүрээлэн буй орчноос бөмбөрцөг эсвэл тойрог хэлбэртэй зүйлийг олохыг хичээдэг. Багш нь хамгийн ажиглагчийг урамшуулдаг).

Тоглоом 3. "Эмчилгээ"

Залуус аа, удахгүй Геометрийн дүрст хотод амралт болох гэж байна, тэд маш их амттан бэлтгэх хэрэгтэй байна. Та тэдэнд туслахыг хүсч байна уу? Зуурсан гурилаас дугуй хэлбэртэй жигнэмэгийг жигнэх хэрэгтэй, гэхдээ нэг жигнэмэг нь таваг шиг, нөгөө нь вандуй шиг болно. Жигнэмэгийг аль хоёр хөгцөөр хийх вэ? (Тойрог ба бөмбөг)

(Хүүхдүүдийг хоёр дэд бүлэгт хуваадаг - нэг дэд бүлэг нь хуванцараас дугуй, нөгөө хэсэг нь бөмбөг хийдэг. Загварчлах явцад багш тодруулж өгдөг: бөмбөг, тойрог яаж хийх вэ? Бөмбөлөгөөс тойрог хэрхэн хийх вэ?)

Эцсийн хэсэг.

Залуус аа, өнөөдөр бид Геометрийн дүрст хотод маш их хөгжилтэй байсан, гэхдээ бид цэцэрлэгтээ буцаж очих цаг болжээ. Баяр ёслолын үеэр хотын иргэд дурсгалын зураг авахуулахыг хүсч байна. Үүнийг хийхийн тулд бид тантай хамт гэрэл зургийн студид очиж, хэсэг хугацаанд гэрэл зурагчин болох болно.

Тоглоом "Гэрэл зурагчид"

Сүүдрийн театр (дэнлүүтэй дэлгэц) ашиглан багш бөмбөгний сүүдрийг - тойрог - дэлгэц дээр гаргадаг.

Чи юу харж байна? (Тойрог)

Энэ дүрс нь бөмбөгнөөс юугаараа ялгаатай вэ? (Хүүхдүүд таамаглалаа илэрхийлдэг.)

Цаасан дээр тойрог, бөмбөг байрлуул. Хараач: тойрог нь хуудасны хавтгайд бүрэн тохирох уу? (Тийм.) Тэгээд бөмбөг үү? (Үгүй.)

Яагаад? (Тойрог бол хавтгай дүрс, бөмбөг бол гурван хэмжээст дүрс юм.)

Энэ нь зөв бөгөөд энэ нь тэдний гол ялгаа юм.

Одоо бид Геометрийн хэлбэр хотын оршин суугчдын гэрэл зургуудтай. Залуус аа, галт тэрэг хөдлөхөд бэлэн байна. Хурдлаарай, суудалдаа суугаад зам дээр гараарай. Яв!

(Хөдөлгөөнт галт тэрэгний чимээнээр хүүхдүүд бүлэгтээ буцаж ирдэг).



ХОНХ

Энэ мэдээг чамаас өмнө уншсан хүмүүс бий.
Шинэ нийтлэлүүдийг хүлээн авахын тулд бүртгүүлээрэй.
Имэйл
Нэр
Овог
Та Хонхыг хэрхэн уншихыг хүсч байна вэ?
Спам байхгүй